A saját kertemben az ősszel elvégzendő munkákat hajlamos vagyok tavaszra halasztani, pedig ezek a feladatok sokkal könnyebben és hatékonyabban végezhetők el az őszi hónapokban. Volt egy-két év, amikor csak tél végén jöttem rá, hogy lemaradtam jó pár kerti munkával. Tavasszal rengeteg tennivaló akad a kertben, gondolok itt a talajelőkészítésre, földmunkákra, magvetésekre, palántázásokra, ha ezek egy részét ősszel végzed el, az szerintem a kertnek és neked is win-win helyzet.
De itt is fontos megemlíteni, hogy minden kert más és más.
Ami az egyik kertben működik, a másikban csak problémát generál. Én a saját gyakorlatomat írom le. Ami tetszik neked, alkalmazd a te kertedben is!
-
Talajelőkészítés a tavaszi ültetésre: Érdemes az ágyásokra komposztot teríteni pár centi (3-5 cm) vastagságban. Ez a talajt szervesanyaggal táplálja, és szuper talajéletet generál. A legideálisabb a házilag készült komposzt, hiszen ennek összetevőit jól ismered. Ha nem rendelkezel ilyennel, több olyan komposzttelep is működik az országban, ahol jó minőségű komposztot lehet vásárolni.
-
Mulcsozás: A virágágyásokat minden esetben mulccsal takarom. Ez segít megelőzni a gyomosodást, illetve a földfelszín kiszáradását is megakadályozza, nem utolsósorban pedig szerepe van a gazdag talajélet fenntartásában. A saját kertemben a virágágyásokat faaprítékkal takarom, ehhez olcsón hozzá tudok jutni. De lehet használni különböző fenyőkérgeket, viszont a festett verziótól mindenkit óva intek, mivel a festék kárt tehet a kertünk élővilágában.
-
Elhalt és fertőzött növényi részek eltávolítása: A virágágyások esetén ez jelentheti az elhalt egynyári növényeket, a fák-bokrok esetén az elszáradt ágakat, illetve a valamilyen kártevő vagy kórokozó által fertőzött növényi részeket. Ezeknek a legjobb helye a komposztáló. Igen, még a fertőzött növények is bele kerülhetnek, nyugi, nem fog további fertőzéseket generálni az elkészült komposzt. Évelő növények esetén az elszáradt részeket tél végén célszerű eltávolítani, hiszen ezek óvják a növény föld alatti részeit a fagytól. Az én „lusta kertészkedéses” gyakorlatom kicsit szembe megy az itt leírtakkal, hiszen legtöbbször a növényi hulladékot helyben hagyom, tehát aprítom és a keletkezés helyén elterítem.
-
Új növények ültetése: Az őszi időszak ideális új növények telepítésére. A talaj ekkor még meleg, amely segíti az újonnan ültetett fák, cserjék, évelők gyökeresedését. Az időjárás pedig általában csapadékosabb, így az új ültetéseket ritkábban kell öntözni. Sokkal ideálisabb a növényeket ősszel ültetni mint tavasszal. Sajnos az egyre szárazabb és forróbb nyarak nem kedveznek a tavasszal ültetett növényeknek, még locsolás esetén is rosszabb az eredése ezeknek, mint az ősszel ültetetteké.
- A kerti szerszámok előkészítése: Sok szerszám van, amit ősszel már nem használok, ezekről le szoktam tisztítani a szennyeződéseket. Van amelyiknek elég egy egyszerű tisztítószeres mosás, a rozsdás szerszámok esetén drótkefét használok, majd a rozsda helyét olajjal kenem be. Az elöregedett fa nyeleket is ilyenkor célszerű kicserélni, akkor tavasszal már nincs vele teendőnk.
Mivel minden kert más és más, és minden kertésznek saját módszerei és praktikái vannak, érdemes a saját tapasztalatodat is beépíteni a folyamatba. Ezért javaslom, hogy bátran egészítsd ki ezt a listát a saját ötleteiddel.
Minden ősszel elvégzett munka hozzájárul ahhoz, hogy tavasszal egy szép, egészséges és virágzó kert várjon rád.